Ana Sayfa
Hakkımızda
Turlar
Transferler
İletişim
Copyright © 2012 Nurel Transfer
     Gazi Magusa bir tarih kenti. Namık Kemal'in sürgün cezasını çektiği küçük ve zindandan çok bir çalışma ofisine benzeyen hapishanesi de burada. Bu şehir Kuzey Kıbrıs'ın en hareketli şehri. Muhteşem güzel otelleri ve plajları var.

     Namık Kemal Zindanı; Namık Kemal Meydanı'nın batısındaki Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapıdır. Tek olan hücrenin kapısı Venedik Sarayı'nın avlusuna açılmaktadır. Üst kattaki dikdörtgen planlı odanın önünde bir sahın bulunmaktadır.

     Namık Kemal, "Vatan yahut Silistre" oyununun 5 Nisan 1873 tarihinde İstanbul Gedik Paşa tiyatrosunda oynanmasından sonra 9 Nisan 1873 tarihinde Kıbrıs'a sürülmüştü. Birkaç gün alt kattaki zindana kapatılan şair, bir süre sonra Kıbrıs Mutasarrıfı Veyis Paşa'nın izni ile üst kata çıkarıldı. 3 Haziran 1876 tarihinde de V. Murat tarafından affedilerek İstanbul'a geri döndü. "Namık Kemal zindanı ve Müzesi"nin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları 1993 yılında yapılarak ziyarete açıldı.

Namık Kemal Zindanı
     Namık Kemal'in içinde tutulduğu zamanlarda duvarlarına şiirler yazdığı ve bir bekçi'nin "kim garaladı be ma bu duvarları? temizleyim genneri da bana gızacaklar" (anlamı: kim karaladı bu duvarları yahu? temizleyeyim de bana kızmasınlar.) diyerek duvardaki şiirleri sildiği tarihi zindan.

Kapalı Maraş
     Modern zamanın Pompeii'si Üzerine bir sürü siyaset ve pazarlık dönen bir zamanların Las Vegas'ı 30 yıldır çürümeye terkedilmiş durumda… Kuzey Kıbrıs'da Gazi Magosa şehrinde yer alan, kıbrıs barış harekatından sonra kullanıma kapatılmış etrafı tellerle çevrilmiş, giriş çıkışı yasaklanmış bir garip bölge. Sadece asker olanlar girebiliyor.

     Rumların tası tarağı bırakarak nasıl kaçtığını anlatıyor burası. Bakkallar, restaurantlar, evler ve devasa oteller yani yaşama dair olan herşey olduğu gibi duruyor.

Salamis Harabeleri
     Kıbrıs'ın Gazimağusa şehrinin 6 kilometre kuzeyinde yer alan ve tarihi M.Ö. 11. yüzyıla dayanan antik şehir. Trodos Dağından çıkan kanlıdere'nin denize döküldüğü yerdeki havzaya yakın bir yerde kurulmuş olan Salamis şehri 19. yüzyılın sonlarında toprakla ve ağaçlarla kaplı olarak ortaya çıkarılmıştır. 1952- 1974 yıllarında yapılan kazılarla kentin büyük bölümü meydana çıkarılmıştır. Salamis Harabeleri Kıbrısta Görülmesi Gereken Yerlerin başında gelir.

Aziz Barnabas Manastırı
     Salamis'te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan, St. Barnabas, Kudüs'te eğitim gördükten sonraKıbrıs'a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için M.S.45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşları tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır. St. Barnabas'ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis'in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St.Mathews'un yaptığı incilin kopyasını koyarlar. Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır. 432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur. Bu keşif sonrasında Piskopos, İstanbul'a giderek İmparator Zeno'yu bilgilendirir ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazanır. İmparator, gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşası için yeterince bağışta bulunur. Manastır M.S. 477'de inşa edilir. Manastır bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir.

St. Barnabas İkon ve Arkeoloji Müzesi
     St. Barnabas kilisesinde çoğunluğu 18. yy'dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis'ten gelmiştir. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek bir Arkeoloji müzesi haline getirilmiştir. Müzede Kıbrıs'ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çeşitli eserleri görebilmek mümkündür. Ayrıca tunç ve mermer eserler de müzede sergilenmektedir.

Gazimagosa
+90 533 888 30 59   Yetkili: Cengiz Yapıcıoğulları
Designed & Powered by Kıbrıs eMarket