Ana Sayfa
Hakkımızda
Turlar
Transferler
İletişim
Copyright © 2012 Nurel Transfer
St. Hilarion Kalesi
     Bu kale, kuzey kıyıdan gelmesi muhtemel Arap saldırılarına karşı Beşparmak Dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Aynı amaçla inşa edilmiş olan Girne Kalesi ile adanın kuzey bölümü emniyet altına alınmak istenmiştir.
     Deniz seviyesinden 700 metre yüksekte oldukça sarp iki tepe üzerinde yer alan kaleye 10.yy'da bir manastır ve kilise de eklenmiştir. Kale bugünkü ismini Kudüs'ün Araplar tarafından zaptından sonra Kıbrıs'a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir azizden almıştır.

     İnşa tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte kalenin adına ilk kez 1191'li yıllardaki kayıtlarda rastlanır. Bir dönem canlı ve stratejik bir önemi olmasına rağmen, daha sonraları Lüzinyan soylularının yazlık ve dinlenme yeri işlevini görmüştür.

     Özellikle ateşli silahların icadı ve kıyı şeritlerinin savunmasının önem kazanması ile birlikte, Kantara ve Buffavento kaleleri gibi önemini ve işlevini yitirmiştir.

Girne Kalesi
     Girne Kalesi'nde tarihe şahit olabileceğiniz bir çok bölüm bulunuyor.  Kaleyi dolaşırken Kıbrıs'ın küçük bir ada olmasına rağmen, insan tarihi boyunca adaya bu kadar çok önem verenlere sizde hak vereceksiniz.

     Girne Kordonboyu'nda ilerlerken, renkli restaurantlarla, balıkçı tekneleri ve yatlar arasında görkemli tarihi bir yapı karşılar sizi. Girne'ye gelipte Girne Kalesi'ni ziyaret etmemek tarihi es geçmek olur.

Bellapais Manastırı
     Girne'de bulunan Bellapais Manastırı 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilmiş. Kuzey sahillerinin tümüne hükmedebilen görüşü ve güzel dağ manzarası ile Kıbrıs'ta gotik mimarî tarzının görülmesi gereken en önemli yer ve eserlerinden biridir. Manastır'da bugün konser salonu olarak kullanılan bir de salon mevcuttur, ki bu salon savaş yıllarında kurşun yağmuruna tutulmuş, bugün halen kurşun izleri bulunmaktadır.


Girne
+90 533 888 30 59   Yetkili: Cengiz Yapıcıoğulları
Designed & Powered by Kıbrıs eMarket